Röviden a numizmatikáról
Sokan úgy gondolják, azonban numizmatika nem csak az idősebb korosztály időtöltése, valamint nem csak a régi pénzek gyűjtéséről szól, hanem számos előnye is van ezen pénzek vizsgálatának.
A numizmatika a történeti segédtudományok közé tartozik. A régi pénzek vizsgálatával nem csak az adott pénzről lehet információkat megtudni, hanem arról a korról is, amikor készültek. Ezt felismerték már az 1700-as évek végén, amikor elkezdtek hazánkban a régi pénzek vizsgálatával foglalkozni. Ekkor készítették el a Magyar Nemzeti Múzeum első éremgyűjteményi katalógusát is.
A numizmatika területei
Két részterületre bontható:
- leíró éremtan
- pénztörténet
Az éremtan az érmék szűkebb értelemben vett vizsgálatával foglalkozik, a pénztörténet a pénznek a különböző történeti korokban a társadalomban és a gazdaságban betöltött szerepét vizsgálja. A két terület szorosan kapcsolódik egymáshoz, valamint más tudományokhoz (pl. régészet) is hozzájárulnak, velük együttműködnek.
A vizsgált érmek, érmék
A numizmatika elsődlegesen a törvényes fizetőeszközként használt tárgyakkal foglalkozik, azonban ide tartoznak az olyan, pénzhez hasonló érmék is, mint a zsetonok, emlékérmék, jelvények, kitüntetések is. Ezek törvényes fizetőeszköznek soha nem minősültek, azonban ugyanúgy lehet belőlük gyűjteményt, kollekciót összeállítani, valamint következtetni az adott kor értékeire, jellemzőire.
Magyarországon a legjelentősebb éremgyűjteménnyel az 1802-ben alapított Magyar Nemzeti Múzeum rendelkezik, amelynek Éremtára több mint háromszázezer egyedileg nyilvántartott darabból áll.